Çocuklarınızı Yaz Tatilinde Nasıl Aktif Tutabilirsiniz?

  • Anasayfa
  • Genel
  • Çocuklarınızı Yaz Tatilinde Nasıl Aktif Tutabilirsiniz?

Tatil zamanları ailecek zaman geçirmek, çocuğumuzu daha yakından tanımak, eğlenmek ve dinlenmek için çok önemlidir. Eğlenmeye, dinlenmeye ve öğrenilenlerin unutulmaması için çalışmaya ayrılacak zamanların planlanmasına dikkat edilmelidir.

 

Tatil demek, çocuklarınızın eğitimden uzaklaşması ve tamamen teknolojiyle yakınlaşması demek değildir.


Peki neler yapabiliriz?

• Öncelikle Tatil Planını Somutlaştırın: Okul öncesi dönemdeki çocuklar somut düşünme döneminde oldukları için tatilin ne kadar süreceği ve tatilde neler yapılacağı gibi temel planlar çocuklara somut örneklerle, fotoğraflarla anlatılabilir. Aylar bölümlere ayrılarak tablolaştırılabilir. Böylece çocukların zihninde anaokuluna gitmeyecekleri bu dönemi nasıl geçirecekleri netleşmiş olur.
• Oyun Oynayın: Çocukların dünyası oyundan ibarettir. Ebeveynler olarak tatil zamanlarında çocuklarınızla bol bol oyun oynamanız, çocuğunuzu yakından tanımanıza, aranızdaki bağın güçlenmesine olanak sağlar. Çocukların ebeveynleriyle bağlarının güçlenmesi onları olumlu anlamda etkiler.
 Yaratıcılığını Destekleyin: Okul öncesi dönemde mesleki canlandırma oyunları oynamak (doktorculuk, öğretmencilik, tamircilik gibi) çocukların yaratıcılıklarının gelişmesini sağlar. Ayrıca ailecek oynayabileceğiniz kutu oyunları çocuklardaki iş birliğini ve grup bilincini geliştirir. Çocuğunuzun legolarla, yapbozlarla oynaması onun yaratıcılığını desteklerken el- göz koordinasyonu ve ince motor becerilerin gelişimine de katkıda bulunur.
 Çocuğunuzu Doğayla Buluşturun: Çocukların hem fiziksel hem bedensel hem de psikolojik gelişimleri için açık havaya çıkmanın, doğada olmanın önemi yadsınamaz. Bu dönemde ormanda yürüyüşler yapın, yapraklar toplayın, solucanları inceleyin, ağaçları inceleyin. Eğer köy ziyareti yapacaksanız bir bitkinin nasıl yetiştiğini görmesine olanak sağlayın. Çocuğunuzun bir çiçeği sulamasını, bir hayvanı beslemesini izleyin. Çocuğunuzun şehir hayatında gözlemleyemeyeceği bitki ve hayvanlarla onu tanıştırın. Bunların yanı sıra çocuğunuzun bisiklet sürme, paten kayma, top oynama gibi aktiviteler yapmasına da olanak sağlayın. Bu aktiviteler çocukların hem beden koordinasyonunu güçlendirecek hem de fiziksel dünyada kendilerine bir alan açmalarına yardımcı olacaktır.

• Kitap Okuyun: Çocuklar masallardan, hikayelerden renkli, baskılı kitaplardan çok hoşlanır. Özellikle de ebeveynlerinin onlara okudukları hikayeler çocuklara çok iyi gelir. Günümüzde, erken yaşlardan itibaren kendisine kitap okunan çocukların kelime dağarcığı, zihin kapasitesi, iletişim becerisi gibi pek çok alanda yaşıtlarına göre ileri düzeyde olduğunu gösteren çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu sebeple çocuğunuzun yaşına ve gelişimine uygun olarak aldığınız hikaye kitaplarını önce siz okuyun. Uygun olduğuna karar verirseniz çocuğunuza da okuyarak onun gelişimine katkıda bulunun.

İyi Tatiller…

Uzm. Psk. Gizem KOÇ

Yorum Bırak