19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

  • Anasayfa
  • Genel
  • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs 1919, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi açısın tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı gün 19 Mayıs, aynı zamanda ülkemizde “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanır. Atatürk Millî Mücadele zamanında ülkenin geleceğinin gençler olduğunu görmüştü.

 

Bu nedenle de “gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımıştır. Atatürk gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir. Onun şu sözü bu anlamda çok önemlidir: “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.”
Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği ve “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan 19 Mayıs tarihinin önemini daha iyi anlayabilmek için Atatürk’ün 16-19 Mayıs 1919 tarihleri arasında gerçekleştirdiği İstanbul-Samsun yolculuğunu bir kez daha hatırlamamız gerekir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki önemli olaylardan biri Atatürk’ün Samsun’a ayak basışıdır. Türk Milleti Birinci Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullar içinde kurtuluş çareleri ararken büyük bir lider Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a ayak basarak “Kurtuluş” yolunu açtı. Dolayısıyla Atatürk’ün 16-19 Mayıs 1919 İstanbul’dan başlayan yolculuğu bir kurtuluş dönemini simgeler. Samsun’a ayak basışının taşıdığı önem Atatürk’ün Nutku’nu 19 Mayıs 1919 Samsun’a çıkışı ile başlatmasından anlaşılmaktadır.
Her yıl 19 Mayıs, ülkemizde Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaya devam edilmektedir.
19 Mayıs, ülkemizde gençliğimize verilen değer, gençliğin önünün açılması ve ülke olarak geleceğimize genç neslimizle yürüyeceğimiz anlamına gelir.
Dolayısıyla biz de Akrida Okulları olarak daima gençlerimizi ön planda tutacak ve ülkemiz için kendini geliştiren, yeniliklere açık, milli değerlere ve bilince sahip bir nesil yetiştirme vizyonu ile eğitim faaliyetlerimize devam edeceğiz.

Yorum Bırak